İvedik Caddesi No: 328/A-B-C Demetevler/ANKARA
 
Yatak Örtüsü Modelleri

Yatak Örtüsü Modelleri

Gönderen : Yuva Home Okunan : 981

Evimizin her köşesi bizim için ayrı bir öneme sahip olsa da günün yorgunluğunu atmak üzere kullandığımız yatak odaları bizim için ayrı bir önem taşımaktadır. Bu sebeple yatak odamızdaki her şeyin dinlendirici özelliğe sahip olmasını isteriz. Duvarların renkleri, dolaplar ve yatak şekline kadar her şey ayrı önem taşır. Peki yatak odamızın en önemli parçası yatak örtüsü modellerini neye göre ve nasıl tercih etmeliyiz?

Öncelikle her odanın bize vermesi gerektiği enerji farklı olduğundan yatak odası için daha sakin renkler kullanmalıyız. Daha az değiştirebileceğiniz eşyaların renginin beyaza yakın renkler, mavinin açık tonları ve ya kahve gibi alışılmış renkler olmasına dikkat etmeliyiz. Ancak yatak örtümüzü sık sık değiştirebileceğimiz için psikolojik olarak sahip olmamız gereken enerjiyi dikkate alarak uygun modeli ve rengi kolaylıkla elde edebiliriz.

Gelelim yatak örtüsünde tercih etmemiz gereken renklere. Açık tonlar her zaman için dinlendiriciliği ve tazeliği nitelendirmektedir. Gök yüzünü temsil eden açık mavi tonları yorgunluk giderici ve keyif verici bir etkiye sahiptir. Kahve tonları ve yeşil doğadan esinlenerek oluşturulduğu için bizim doğal bir huzurun içine sürüklenmemize yardımcı olur. Aynı zamanda yeşil renk yapılan araştırmalar sonucunda cinsel yaşam için yatak odasında önemli bir yer etmektedir. Kırmızı her ne kadar stres artırıcı özelliğe sahip olsa da yatak odasında tutkuyu ve aşkı yansıtarak cinsel yaşama katkı sağlar. Turuncu sarı ve pembe renkler enerjinin rengi olduğu gibi aynı zamanda göz yorucu özelliğiyle pek tercih edilmemelidir.

Renklerin önemli olduğu kadar üzerinde bulunan desenler de önem taşır. Odamızda modern çağlardan esintiler hissetmek istiyorsak geometrik şekilleri olan ya da çizgileri olan yatak örtülerini tercih etmeliyiz. Daha desenli ve canlı bir yatak odası için çiçek desenleri kullanabilirsiniz. Unutmayın ki her çiçek renginin de ayrı bir anlamı vardır. Beyaz çiçek saflığı simgelediği için en çok tercih edilenler arasındadır. Tek başına siyah asillik anlamına gelse de siyah çiçek sevgi anlamına, siyah gül ise kötü bir aşkın simgesidir. Çiçek desenlerinde mavi sakinliği simgelediğinden en çok tercih edilenlerdir. Gül renklinde ise kırmızı bilindiği üzere aşkı, pembe mutluluğu yansıttığından kullanımı yaygındır.

Aslında dikkat etmemiz gereken en önemli hususlardan biri açık tonlar tercih etmemizdir. Açık tonlar üzerine uygulanan her desen ya da figür odaya canlılık kazandıracak. Ancak doğru renk seçimini ihmal etmeyin.

Kategoriler