İvedik Caddesi No: 328/A-B-C Demetevler/ANKARA
 
Ev Dekorasyonunda Perde Seçimi

Ev Dekorasyonunda Perde Seçimi

Gönderen : Yuva Home Okunan : 1263

Perdeler evinizi tamamlayan; güzelleştiren önemli tekstil ürünlerindendir. Perde denince akla pek çok çeşit ve tür gelmektedir. Her oda için ayrı ayrı düşünmeniz gerekir. Örneğin salonda kullanacağınız perdeleriniz şık ve gösterişli olmalıdır. Misafiri evinize davet ettiğinizde, gözler perdelerinize yönelecektir. Bunun için fon perde seçimini goblen adı verilen kalın kumaşlardan seçebilirsiniz. Böylece hem ağır hem de şık bir görüntü elde edebilirsiniz. Güneşlik olarak ta stor bir perde seçebilirsiniz. Tül perde seçiminizi fon perde ile uyumlu olacak şekilde seçmelisiniz. Kimisi nostaljik tarzı sevdiği için salonda fon perde olarak tüllerden oluşan bir seçim yapar. Bu görüntü masal diyarına gitmişsiniz gibi bir ambians ortaya çıkartabilir. Kadife kumaş ne kadar saray yavrusunu andırıyorsa renkli tüller de masal diyarı etkisi yapar.

Mutfak perdesinin seçimi çok önemlidir. Birçok evde ocak; pencerenin yanında konumlandığından; tehlikeli durumlar ortaya çıkabilir. Bu sebeple mutfağa zebra stor olarak adlandırılan perdelerden seçmeli; kumaş ürün kullanmamalısınız.

Eğer tehlike arz etmeyen bir durum varsa; bir tül ve güneşlik; fon olarak ta çiçekli ve puantiyeli modellerden bir seçim yapabilirsiniz. Genellikle fonun yanında farbela da mutfak için önerilen perdelerdendir. Oturma odanızda daha çok soft renkler kullanarak sadeliği ve rahatlığı sağlayabilirsiniz. Emprime modellerden kaçınmalısınız; bu daha çok salon için uygun olacaktır. Genellikle düz renklerde ve pamuklu kumaşlardan tercih etmelisiniz çünkü; oturma odası diğer odalara göre en sık kullanılan alan olduğundan perdeyi sık aralıklarla yıkamanız gerekebilir. Kumaş seçimi bu yüzden önemlidir. Perde aksesuarlarını yani boncuk saçakları zevkinize göre kullanabilirsiniz. Çocuk odalarında jaluzi ya da stor tarzı perde kullanabilirsiniz.

Kategoriler